První zoubky: jak pomoci dítěti i sobě v náročném období
Kdy se objevují první zoubky?
Obecně platí, že první zoubky začínají dětem růst okolo šestého měsíce věku. Není to však striktně dané pravidlo – některým miminkům se prořízne první zoubek o něco dříve, jiným až okolo osmého či devátého měsíce. Nebuďte proto v panice, pokud se u vašeho děťátka ještě zoubky neobjevily.
Jak poznáte, že „už to přichází“?
Prořezávání prvních zoubků nejčastěji doprovází:
- Neklid a pláč – miminko je více uplakané, podrážděné, může mít problém usnout.
- Nadměrné slinění – děťátko může mít neustále mokrou bradičku i líčka.
- Snaha kousat a žvýkat vše, co se mu dostane do rukou.
- Zvýšená teplota (nikoli však vysoké horečky, ty konzultujte s lékařem).
- Oteklé dásně – můžete vidět či nahmatat drobnou bílou „boulku“ v místě, kde se zoubek chystá prorazit.
Co můžete vyzkoušet k úlevě od bolesti
- Chladivé kousátko: Pořiďte speciální chladivé kousátko naplněné gelem či vodou, které se dá dát do lednice (nikdy ne do mrazáku!). Chlad zmírní nepříjemný tlak v dásních.
- Gumová kousátka: Některá miminka preferují měkčí gumová kousátka různých tvarů, ideálně s masážními výstupky, které jemně masírují dásně.
- Masáž dásní: Jemnými krouživými pohyby prstem nebo speciálním gumovým náprstkem můžete dásně dítěti lehce namasírovat.
- Zklidňující gely: Na trhu existují speciální gely či roztoky určené na dásně, které ulevují od bolesti. Před jejich použitím se však vždy poraďte s pediatrem či lékárníkem.
- Chlazená zelenina či ovoce: Starším kojencům, kteří již umějí „žužlat“ a mají ve stravě zavedené různé potraviny, můžete nabídnout vychlazený kousek okurky či jablka (pod dohledem!). Dásně se při jemném kousání chladí a zároveň se masírují.
Kdy začít čistit první zoubky?
Může to znít překvapivě, ale s péčí o ústní hygienu byste měli začít už v době, kdy se objeví první zoubek. Ze začátku postačí jemný masážní kartáček (např. gumový náprstek) a voda. Jakmile má dítě více zoubků a umí spolupracovat, můžete přejít na klasický dětský zubní kartáček s malou hlavicí a velmi jemnými vlákny. Dětské zubní pasty s fluoridy se doporučují až poté, co dítě dokáže pastu nepolykat, ale vždy se řiďte pokyny dětského zubního lékaře nebo pediatra.
Jaké další problémy se mohou objevit?
- Opruzeniny nebo vyrážky na bradičce způsobené nadměrným sliněním. Pravidelně otírejte ústa a bradičku jemným ručníkem či ubrouskem a ošetřujte citlivou pokožku krémem.
- Neklidné noci a špatné usínání: Rychleji zkoušejte nabízet uklidnění – houpání, mazlení, tiché šumivé hračky nebo relaxační hudbu.
- Snížená chuť k jídlu: Bolest dásní může způsobit nechuť k jídlu. Pokud dítě odmítá jíst pevné kousky, nabídněte mu zpočátku jemně rozmixované potraviny či kaše.
První zoubky bývají pro děti (a potažmo i pro rodiče) náročné období. Správná příprava, trpělivost a dostatek praktických pomůcek však dokáží velkou část potíží zmírnit. Nepodceňujte důležitost včasného zavedení návyků ústní hygieny – dítě si tak přirozeně navykne na čištění zubů a vy budujete základ pro zdravý chrup do budoucna. A v neposlední řadě je dobré si uvědomit, že tato fáze jednou pomine – brzy se na nový úsměv s prvním bílým zoubkem budete dívat s dojetím a radostí.
- Kategorie blogu
- Děti obecně
- Maminky
- Novorozeně a miminko
- Těhotenství a porod
- Vývoj